Центр первинної медико-санітарної допомоги

Гайсинської районної ради

Артеріальна гіпертонія

Артеріальна гіпертонія (АГ) - одне з найпоширеніших хронічних захворювань людини.

Наслідки артеріальної гіпертензії вбивають нас частіше за інші хвороби. У людей з АГ розвиваються такі ускладнення, як мозковий інсульт, інфаркт міокарда, ниркова та серцева недостатність.

За статистикою, від підвищеного тиску страждає третина українців, але насправді таких людей набагато більше - гіпертонію тепер діагностують навіть у вісімнадцятирічних!

Який тиск вважається високим?

Показники тиску позначаються двома числами. Більше число означає систолічний тиск, тобто тиск крові на стінку судини після серцевого удару. Менше число — діастолічний тиск, тобто тиск крові в період спокою, у перервах між ударами серця.

Оптимальним вважається тиск 120/80 мм рт. ст., нормальним та високонормальним — від 130/85 до 139/89. Про гіпертонію можна говорити тоді, коли тиск вищий 140/90 мм рт. ст. (гіпертонія І ступеня). Тиск 160/100 мм рт. ст. вказує на гіпертонію II ступеня, а понад 180/110 — ІІІ ступеня. Є ще такий різновид гіпертонії, як ізольована систолічна гіпертонія, коли систолічний тиск перевищує 140, а діастолічний — менший за 90.

Від чого залежить рівень артеріального тиску?

Рівень артеріального тиску залежить від активності людини. Наприклад, серце не має потреби працювати швидко, коли ви відпочиваєте, — тоді тиск нормальний. А коли ви виконуєте фізичну роботу чи займаєтеся спортом, потрібний великий об’єм крові для постачання м’язам кисню  - артеріальний тиск починає підвищуватися.

Як правило, тиск підвищується й під час стресу, коли людина налякана чи роздратована. Наднирники починають виробляти гормон стресу — адреналін, який змушує серце битися сильніше і частіше, внаслідок чого тиск підвищується.

Причинами гіпертонії є перевантаження нервової системи внаслідок стресів, неправильний режим життя (перевтома, недостатній відпочинок і сон, знижена фізична активність), порушення харчування, спадкові фактори, ожиріння та цукровий діабет.

Нижчий тиск – менше хвороб?

Гіпертонія швидко розвивається та призводить до ураження органів – “мішеней”: серця, нирок, судин. Саме тому її називають «тихим убивцею». А от зниження тиску на 5-6 мм рт. ст. зменшує ймовірність виникнення інсульту на 50 відсотків, ішемічної хвороби серця — на 14 відсотків.

Чи можна вважати гіпертонією одноразове підвищення тиску?

Діагноз артеріальна гіпертензія діагностується при стійкому підвищенні АТ 140/90 мм рт.с. та вище при вимірюванні тричі у стані спокою на обох руках.  

Треба також брати до уваги обставини, за яких проводиться вимірювання артеріального тиску. Цікавий факт: у кабінеті лікаря показники тиску можуть бути вищими, ніж насправді. Цей ефект називається “гіпертонія білого халата”, і викликаний він страхом пацієнта перед лікарем. Тому вимірювання тиску в домашніх умовах набагато точніше, ніж на прийомі у поліклініці.

Перед візитом до лікаря бажано протягом семи днів вимірювати тиск уранці та ввечері і з цим графіком прийти на прийом. Лікар має визначити фактори ризику (вік, спадковість, спосіб життя та харчування, куріння) та оцінити стан органів – “мішеней”: серця, нирок, судин. Нині застосовується такий метод діагностики, як сканування сонних артерій — так можна оцінити стан великих судин та побачити, чи є в них атеросклеротичні бляшки. Крім того, пацієнтові належить здати кров та сечу на аналіз для визначення рівня цукру та холестерину чи виявлення патології нирок.

Що таке гіпертонічний криз?

Це один із проявів артеріальної гіпертензії, коли кров’яний тиск підвищується до критичних цифр. Є два механізми виникнення кризу – різкий та поступовий. Через стійке підвищення тиску може виникнути пульсуючий головний біль, запаморочення, нудота, мерехтіння мушок перед очима, прискорене серцебиття. Такий стан дуже небезпечний, оскільки може призвести до виникнення інсульту, набряку мозку, інфаркту міокарда. Гіпертонічний криз потребує негайного медичного втручання.

Як слід харчуватися хворим на гіпертонію?

Дотримання дієти є ефективним фактором зниження тиску та підвищення якості життя. При гіпертонії рекомендуються: хліб і хлібобулочні вироби з борошна грубого помолу; овочеві, круп’яні та молочні супи. З м’яса та птиці — нежирна яловичина, телятина, курятина, індиче, кроляче м’ясо. Особливо корисні риба і морепродукти. Молоко і молочні продукти — тільки зі зниженим вмістом жиру.

За тиждень можна з’їдати не більше 2-3 яєць, рідко зварених чи у вигляді омлету. З жирів віддавайте перевагу рослинній олії (соняшниковій, кукурудзяній, оливковій, соєвій). Овочі та фрукти їжте щодня і найкраще — у сирому вигляді. Дуже корисні сухофрукти: інжир, курага, родзинки. Кондитерські вироби дозволяються, якщо це нездобне печиво, крекери. З напоїв — неміцний чай, фруктові й овочеві соки, відвар шипшини, компот із сухофруктів. Обмежуйте споживання солі (до 4-6 грамів на день), кондитерських виробів (шоколад, мед, пастила, мармелад, карамель), варених ковбас (типу “Докторська”). Виключіть із раціону продукт з високим вмістом екстрактивних речовин (бульйони, холодець тощо), натуральну каву, міцний чай, а також продукти з високим вмістом солі (консерви, копчені ковбаси і сири, делікатеси з риби, ікру, квашені і мариновані овочі).

Як лікується гіпертонія?

Людина з артеріальною гіпертонією повинна зрозуміти: лікування гіпертонії є пожиттєвим. Контроль підвищеного тиску забезпечується за допомогою фармакологічних препаратів та зміни способу життя. Лікування ґрунтується на застосуванні таблетованих препаратів тривалої дії. Може застосовуватися терапія кількома препаратами, хоча доведено, що пацієнт, який приймає дві та більше пігулок за раз, рано чи пізно почне пропускати прийом, а то й зовсім відмовиться від ліків. За статистикою, 50 відсотків хворих протягом року припиняють прийом препаратів. Тому тепер перевага віддається багатокомпонентним препаратам, які дуже зручні у застосуванні – одна пігулка на добу заміняє декілька.

Кожен метод, який допомагає знизити тиск без використання медикаментів, є також прийнятним та потрібним. Головний критерій успішного подолання гіпертонії — зміна способу життя, а це зменшення ваги тіла, дотримання дієти з обмеженням споживання солі та жирів тваринного походження, включення у щоденний раціон великої кількості морепродуктів, овочів та фруктів, регулярні заняття фізкультурою, відмова від алкоголю та тютюну.

Дотримання кожної з цих рекомендацій дає змогу знизити тиск на 2-4 мм рт. ст. Якщо ж поєднати ефект від усіх цих методів, можна буде відмінити застосування одного з медикаментів. Але про повну відмову від ліків не йдеться.