КНП "ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ

ДОПОМОГИ ГАЙСИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ"

МЕНЮ


08.10.2018 Медична допомога гарантована усім …хто підписав декларацію з сімейним лікарем

Серед цілого ряду реформ, саме медична викликає в українців неабияке занепокоєння. Адже так чи інакше вона зачіпає інтереси кожного жителя, незалежно від віку, соціального становища і т. п. Особливо ж хвилює це питання сільських жителів, які бояться взагалі залишитись без медичної допомоги.  Тож про хід реформування первинної ланки медицини у нашому районі ведемо мову з головним лікарем КНП «Районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги Гайсинської районної ради»          Тетяною Кацан.

 - Тетяно Миколаївно, що нового відбулося у «первинці»?

-   Реформування первинної ланки медицини передбачало ряд вимог. По-перше,  наш заклад був реорганізований у комунальне некомерційне підприємство. По-друге,   заклади первинної медико-санітарної допомоги   фінансуватимуться по-новому.  З жовтня «первинка» не буде отримувати кошти від МОЗУ ,  а фінансуватиметься з Національної служби здоров’я України, з якою ми вже підписали угоду. І тут теж передбачені певні умови.

 - Які саме?

- На першому плані у сімейній медицині - сімейний лікар і сестра медична  ЗПСМ. На одного лікаря передбачається 2 медсестри. Фінансування здійснюється відповідно до кількості підписаних з пацієнтами декларацій.  Кошти, які виділятимуться НСЗУ, спрямовуватимуться  на утримання закладу та  заробітну плату  лікаря та  сестри медичної .

-  Тобто гроші виділяються тільки на сімейних лікарів, а на фельдшерів не передбачено?

 -  Фінансування окремо на ФАПи  та ФП   виділяти не передбачено. Проте, сімейний лікар може взяти до своєї команди, окрім медичної сестри, ще й фельдшера.  Але це можливо лише в тому випадку, коли лікар буде мати досить коштів, щоб платити зарплату фельдшеру.  А кошти, як уже говорилося, надходитимуть відповідно до кількості задекларованих пацієнтів. Тобто, якщо жителі громади стовідсотково усі підпишуть  декларації з сімейним лікарем, то, можливо, він мав би змогу залишити фельдшера.

 - Невже всі сільські ФАПи під загрозою закриття?

-  Звичайно, ні.  Поки що ФАПи і ФП фінансуються спільно з  медичним закладом  ЦПМСД, районною владою та сільськими головами із залученням спонсорської допомоги. Ми попередньо  проводили зустрічі з кожним сільським головою і кожен висловив готовність допомогти у фінансуванні ФАПу у своїй місцевості. До речі, дуже вдячна усім сільським головам за взаєморозуміння та активність.

 Проте, відповідно до вимог, закриттю підлягають ті заклади, на обслуговуванні яких знаходиться менше 300 чоловік. У нашому районі таких 15.    Із них буде  закрито 9 – у селах  Адамівка, Щурівці, Сокільці, Тимар, Огіївка, Тишківка, Бур’яни, Борсуки, Дмитренки. З 10 жовтня вони перестають функціонувати.

-  Виходить,  жителі цих сіл залишаться без медичної допомоги?

-  В жодному разі.  Їх обслуговуватимуть медичні працівники .   Будуть проводитись виїзні прийоми сімейними  лікарями  або  фельдшером. Крім того, людина,  яка підписала декларацію з лікарем, може в будь-який час зателефонувати йому і звернутись за допомогою.

 - Сімейним лікарям у селах доведеться обслуговувати чимало населених пунктів. Чи забезпечені вони транспортом?

-  Так, завдяки районній владі та сільським головам,  усі сільські амбулаторії мають автомобілі та  в достатній кількості забезпечені пальним. Тож проблем із виїздом лікарів навіть у найбільш віддалені села не повинно бути.

 -  А що буде із працівниками ФАПів, які закриваються?

 -  Усі працівники були завчасно попереджені. Хтось пішов на пенсію, хтось знайшов собі нову роботу,   хтось згодився перейти у інший медзаклад.

- Куди тепер звертатися  людям у гострих випадках?

 - При ургентній ситуації необхідно телефонувати до сімейного лікаря чи фельдшера.  Вони вже самі вирішують, які подальші дії проводити.  Також, як і раніше,  можна викликати екстрену  (швидку) допомогу.

 -  У районі чимало людей із хронічними захворюваннями. Що їм робити у випадку загострення?

 -  Таким хворим треба завжди мати під рукою необхідні ліки. Слід розуміти, що лікар не буде виїжджати на виклик тільки для того, аби поміряти тиск чи дати таблетку. Він у телефонному режимі може проконсультувати,  дати пораду, а їхати до пацієнта буде  лише у дійсно необхідних ситуаціях.

    Також  в м.Гайсин за адресою: вул. В'ячеслава Чорновола, 1     м.Гайсин,  створено  черговий кабінет   первинної невідкладної допомоги, де  будуть  приймати  пацієнтів поза  годинами прийому  пацієнтів лікарями  до 2000, а також  у  вихідні, святкові та  неробочі дні з 9.00 до 14.00.

  -  Ще не всі жителі району  підписали декларації. Але більшість сімейних лікарів уже набрала дозволену кількість пацієнтів. Що робити людям, які хочуть заключити договір з лікарем, але вже немає з ким?

 -  На сьогодні  максимальний обсяг пацієнтів , з якими   лікар  може  укласти декларацію  становить  для сімейного лікаря -  1800 пацієнтами , для лікаря- терапевта – 2000, для лікаря  педіатра - 900 . У нас  працює 24  сімейних лікаря та  лікар -педіатр.   У районі проживає 56 тисяч населення, з них уже підписали декларації 40 тисяч. З простих підрахунків зрозуміло, що лікарів у нас менше, ніж потрібно. Проте,  з дозволу   НСЗУ  лікарю  ці норми за необхідності будуть переглянуті і наші лікарі зможуть обслуговувати усіх жителів району.

 - Які проблеми можуть виникнути у тих, хто не підписав декларацію  з сімейним лікарем?

-  Людям, які не підписали декларацію,  з 2019 року  безкоштовно надаватиметься тільки ургентна (невідкладна) допомога. Всі інші послуги пацієнт буде змушений оплачувати сам. Можуть бути проблеми із отриманням певних довідок, рецептів на пільгові ліки. Обстежитись у вузьких спеціалістів і лягти у стаціонар їм теж може бути проблематично.

-  Те, що пацієнт може поміняти сімейного лікаря, відомо. А чи зможе лікар відмовитися від пацієнта?

 -  Лікар має  право відмовитись  від подальшого  ведення пацієнта на підставах визначених ст.34  Основ законодавства про  охорону  здоров'я, а саме якщо  пацієнт систематично не  виконує  призначення  лікаря.

 - Дякую за розмову.                  

 Оксана КОБЕЦЬ.

Гайсинська районна газета "Трибуна праці"

КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги Гайсинської міської ради" 2018-2021    

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International