Центр первинної медико-санітарної допомоги

Гайсинської районної ради

ЕНЕРГЕТИЧНІ НАПОЇ І МОЛОДЬ: ХТО КОГО?

 

Енергетичні напої або «енергетики» – це продукт харчової хімії. У підлітків і молоді енергетичні напої користуються великою популярністю. Величезний вибір цієї продукції представлений різним виробником. Вони продаються скрізь: і в невеликих павільйонах, і у величезних супермаркетах навіть у прикасових зонах, на дискотеках. Це недорогі і доступні за ціною напої, що приваблюють барвистими алюмінієвими баночками.

Нав’язлива реклама гарантує людині при щоденному вживанні енергетика успіх у кар’єрному рості та великі досягнення у спорті, задоволення, «окриленість», богатирську силу і працездатність. Та чи правда це?

У багатьох країнах світу енергетики заборонені або продаються в аптеках. Основним компонентом енергетичних напоїв є кофеїн – стимулятор, що міститься в каві та чаї. Ця речовина збудливо діє на нервову систему. У деякі види напоїв нібито додаються рослинні стимулятори – екстракт женьшеню, гуарани, таурин, теобромін. А про деякі компоненти навіть не вказують на баночках.

Важливим компонентом енергетиків є алкоголь, що в свою чергу пригнічує нервову систему організму. Одночасне ж вживання стимулятора і депресанта згубно відбивається на здоров’ї.

На етикетці більшості слабоалкогольних коктейлів можна знайти доволі широкий перелік харчових домішок та консервантів. Розібратися у їхній різноманітності може далеко не кожен. Наприклад, заявлений у складі багатьох подібних напоїв Е 211(бензонат натрію) – консервант, заборонений у деяких країнах. Його вживання може призвести до руйнування ДНК та пов'язаних з цим хвороб (рак, хвороба Паркінсона та ін.).

Барвники, консерванти та харчові домішки у сукупності можуть чинити непередбачуваний вплив.  

Вживання енергетичних напоїв дітьми і підлітками є надзвичайно шкідливим для здоров’я. Серед хвороб, пов’язаних з уживанням енергетиків, окрім гіпертонічного кризу, лікарі називають ниркову недостатність, хвороби печінки, нервові розлади, порушення сну, серцеву  недостатність та порушення функцій серцевого м’яза.  Виробники зазначають, що вживати слабоалкогольні коктейлі можна не більше однієї пляшки на день. Але і тут дія на кожен організм – індивідуальна.  

 

Тож: вживати чи не вживати? Зроби правильний вибір!