Центр первинної медико-санітарної допомоги

Гайсинської районної ради

Як зберегти здоров'я нирок

         Від повноцінної роботи нирок залежить стабільність всіх систем організму.  Нирки не тільки виконують функцію виділення, але і беруть участь в обміні речовин, кровотворенні і інших важливих процесах в організмі.  Нирки - це постійно діючий фільтр, який за добу обробляє близько 200 л крові, очищує її від непотрібних і шкідливих речовин і виводить їх з сечею.  Збій в їх роботі відбивається на всьому організмі.  Щоб не допустити проблем зі здоров'ям, дуже важливо знати, що корисно і що шкідливо для нирок.

Для профілактики ниркових захворювань дуже важливо правильне повноцінне харчування.  У раціоні постійно повинні бути присутні каші, овочі, фрукти, зелень (селера, петрушка, кріп).  Особливо корисні огірки, гарбуз, солодкий перець, капуста, яблука, кавуни, дині, шипшина, суниця.  А ось м'ясо, сир, шоколад слід вживати помірно. Шкідливий для нирок надлишок солі, гостра, смажена їжа, копченості, оцтові консерванти.  Захоплення дієтами, особливо, білковою і вуглеводною вірний шлях до хвороб нирок.

Нирки люблять тепло.  Переохолодження, різкі екстремальні умови, контрастні температури (наприклад, з парної - в ополонку, або з жаркого пляжу - в холодну воду) можуть привести до негативних наслідків для нирок. Небезпечна для нирок і сильна спека, під час якої може відбуватися згущення крові, патологічно  змінитися водно-сольовий баланс, особливо якщо не давати організму необхідну кількість води.

І, нарешті, величезне значення має питний режим.  Не можна доводити себе до почуття спраги, яка свідчить про те, що організм відчуває колосальну потребу в рідині.  Потрібно пити часто і потроху.  Доросла людина повинна випивати не менше 2 літрів рідини на добу.  Сюди входить  також рідина, що міститься в їжі. Корисні для нирок вода, морси, компоти, трав'яні чаї.  А ось з мінеральною водою потрібна обережність, так як надлишок мінеральних солей може призвести до утворення каменів у нирках. Дуже помірно слід пити каву і чорний чай. В деяких ситуаціях обсяг рідини повинен бути збільшений – це підвищене потовиділення при важкому фізичному навантаженні і жаркій погоді, висока  температура, блювота, діарея.  При наявності захворювань, які вимагають обмеження споживання рідини, необхідно дотримуватись рекомендацій лікаря.

Щоб підтримувати нирки здоровими не можна терпіти, якщо є потреба спорожнити сечовий міхур.

 Для нормальної роботи нирок необхідний активний руховий режим.  Сидячий спосіб життя веде до виникнення застійних явищ в ділянці тазу, попереку.  Будь-які вправи - нахили тулуба, вправи по обертанню тазом, рух стегнами, танці - призводять до поліпшення кровопостачання всіх органів, в тому числі і нирок.  А це, в свою чергу, забезпечує їх повноцінну роботу.  При бажанні можна дозволити собі 15 хвилин в день присвятити спеціальній гімнастиці для профілактики захворювань нирок. Це вправи на розтягування спини.  Необхідно сісти на підлогу, ноги витягнути вперед, коліна не згинати і починати тягнутися кистями до пальців ніг, а обличчям до колін.  Намагайтеся не горбити при цьому спину.  Досягнувши потрібного положення, зафіксуйте на кілька секунд, потім вихідне положення, відпочиньте і повторіть.  Бажано довести час виконання до 10 хвилин.  Ця вправа корисна не тільки для нирок, але і для печінки, селезінки, шлунка.  Крім того, в якості спеціальної гімнастики корисна колінно-ліктьова поза, коли людина стоїть на четвереньках, спираючись на лікті і коліна.  Ця поза дозволяє відпочити ниркам і м'язам спини, поліпшити кровообіг в них.  Корисно так стояти хоча б 5 хвилин на день.

Треба пам'ятати, що нирки дуже чутливі до хвороботворних мікроорганізмів.  Осередком інфекції можуть бути респіраторні захворювання, хронічний тонзиліт, синусити, каріозні зуби.  До захворювань нирок можуть також призвести цукровий діабет, атеросклероз, інфекції сечовивідних шляхів та інші.  Такі хвороби необхідно вчасно і правильно лікувати, чітко виконувати всі призначення лікаря.

 Алкоголь руйнує не тільки печінку, але і нирки, а нікотин звужує судини і порушує кровообіг в нирках.  Відмова від шкідливих звичок - шлях до здоров’я.

Таким чином, в тому, що нирки починають підводити, найчастіше тільки наша провина.  Спробуйте застосувати ці нескладні рекомендації на практиці, ведіть здоровий спосіб життя.  Це допоможе зберегти здоров'я не тільки нирок, але і всього організму.