КНП "ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ

ДОПОМОГИ ГАЙСИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ"

МЕНЮ

Збережи своє серце

Серце... Зазвиай ми його не відчуваємо. Протягом усього життя людини цей маленький трудівник, розміри якого не перевищують розмір кулака, невпинно пульсуючи, перекачує не менше 300 тисяч тон крові. Воно частіше б'ється тільки у хвилини сильних емоцій - від страху чи радості, любові або ненависті. Боно гулко і рівно віддається у вухах при великих навантаженнях - при бігу, підйомі на круту гору, у момент стрибка з парашутом.

 Як працює серце?

 Серце - чотирикамерний м'язовий насос, в середньому важить 300 грамів. За одне скорочування воно виштовхує в судини 60-75 мл крові. За добу серце скорочується близько 100 000 разів, перекачуючи від 6 000 до 7 500 літрів крові або 30-37 повних чавунних ванн ємкістю 200 літрів.

Роботу самого серця забезпечують коронарні (вінцеві) судини.

Всі ми знаємо, що серце потребує постійної уваги, профілактики виникнення хвороб, при захворюваннях - лікування, але дуже часто згадуємо про нашого «невпинного трудівника» лише тоді, коли трапляється катастрофа.

Смертність від серцево-судинних захворювань продовжує займати лідируючі позиції. Люди могли б врятуватися, якби застосовували профілактичні заходи. Існують фактори, які збільшують вірогідність захворіти, - так звані чинники ризику. Чим більше їх, тим вищий ризик розвитку хвороб системи кровообігу.

З такими факторами, як вік, стать, спадковість боротися неможливо, але з іншими - необхідно. Здорове серце дозволить Вам жити не тільки довше, а й повноцінно і якісно.

Чинники ризику виникнення хвороб серця

Виникнення і перебіг хвороб серця, серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань тісно пов'язані з наявністю чинників ризику, основними серед яких є:

·         підвищений артеріальний тиск,

·         порушення ліпідного обміну, надлишкова маса тіла,

·         нездоровий спосіб життя,

·         тютюнопаління,

·         нераціональне харчування,

·         зловживання алкоголем,

·         недостатня фізична активність,

·         шкідливі фактори,

·         психоемоційні перевантаження.

Як зберегти серце здоровим?

1. Зберігайте спокій. Уникайте стресових ситуацій, з'ясування відносин, гніву, страху, злості. Не приймайте важливих рішень в стані негативного збудження. І хвороби серця викликають саме такі емоції.

2.   Вживайте здорову їжу, з переваженням рослинної їжі над їжею тваринного походження. Включайте в щоденне меню якомога більше свіжих овочів і фруктів, ягід, сухофруктів, горіхів і рослинних нерафінованих олій, риби та морепродуктів. Правильно складений раціон є однією з необхідних умов збереження серця здоровим.

3.    Включайте у свій щоденний раціон продукти, що містять для серцевого м'яза корисні речовини:

·         вітаміни групи В (хліб грубого помелу, крупи)

·         вітамін Е (рослинні масла, печінка, яйця, свиняче сало, морква, солодкий перець, зелень)

·         хром (чорний перець, паростки пшениці, теляча печінка)

·         калій (гриби, горіхи, какао, родзинки, шпинат, капуста, гречка).

4.  Не допускайте зневоднення організму. Воно здатне привести до згущення всіх рідких середовищ, в тому числі і крові. Це в результаті створює додаткове навантаження на судини і серце. Випивайте щодня 1,5-2 літра чистої води при відсутності протипоказів.

5.    Намагайтеся нормалізувати масу тіла. Уникайте переїдання і надмірного набору ваги. Зайвий жир покриває і внутрішні органи, в тому числі і серце. Це істотно ускладнює його роботу і, з часом, призводить до хвороб серцевого м'яза. Надлишкові калорії спалюйте активними фізичними навантаженнями - тривалою ходьбою, плаванням, їздою на велосипеді, танцями, фізичними вправами, тобто рухайтеся постійно

6.  Чергуйте роботу з відпочинком, намагайтеся гуляти на свіжому повітрі і заряджатися позитивом навіть від тих речей, які Вам здаються повсякденними. Життєрадісні люди живуть довше за тих, хто постійно незадоволений.

7.  Не забувайте про несприятливий вплив на серце шкідливих звичок - зловживання алкоголем та тютюнопаління. Відмова від них дозволить зберегти серце здоровим на довгі роки.

8.  Попереджайте виникнення захворювань і станів організму, здатних привести до хвороб серця. Це підвищення рівня холестерину, хронічна анемія, атеросклероз, ожиріння, гіпертонія, цукровий діабет. Для попередження негативного впливу несприятливих факторів на роботу серця прагніть до збереження спокою, раціонального харчування та ведення активного способу життя.

9.   Регулярно проходьте обстеження та консультуйтеся з сімейним лікарем та лікарем - кардіологом.

 

Своєчасне і дбайливе ставлення до серця

 збереже його здоровим протягом багатьох років!

КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги Гайсинської міської ради" 2018-2021    

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International