Центр первинної медико-санітарної допомоги

Гайсинської районної ради

Обережно кліщі!


Весна – прекрасна пора року, коли природа пробуджується від зимової сплячки, зеленіє травичка, гріє сонечко... Але не варто так розслаблятися, пам'ятайте, весна – це пора пробудження не тільки "чудової" природи, але і паразитів, особливо це стосується кліщів. Зона їх проживання велика, вони буквально усюдисущі, тому думка, що кліщів можна "зачепити," гуляючи в лісі чи в парку, не зовсім правильна, адже величезна кількість цих "паразитів" може мешкати і на вашому улюбленому газоні. Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Кліщі живуть на деревах, чагарниках та траві, зазвичай не піднімаючись на висоту понад півтора метри. Вони можуть нападати на людину в будь-який час дня і ночі та за будь-якої погоди. Менше їх, як правило, за сухої жаркої погоди, а в прохолодні та похмурі дні їх кількість збільшується.

Тіло кліща овально-сплющене, звужене спереду. Дорослі кліщі та німфи (статевонезріла форма) мають чотири пари кінцівок з кігтиками та спеціальними присосками. Для людей більш небезпечні дорослі кліщі (імаго) і особливо самиці, тому що кровоссання їх триває 7 і більше діб. При цьому самиця збільшується в 80–150 разів, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Звичайно дорослі кліщі, що присмокталися, виявляються людиною через 2–3 дні: в місці укусу з’являється припухлість, свербіння, почервоніння. Присмоктування маленької майже прозорої німфи часто залишається для людини непомітним. Напившись удосталь крові людини або тварини, кліщ відпадає самостійно для відкладання яєць у ґрунт.

Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт.

Для території України найбільш епідемічно актуальною в останні роки є хвороба Лайма. Це захворювання інфекційного характеру, яке при відсутності своєчасного лікування призводить до інвалідності (втрата зору, паралічі, захворювання серця та суглобів).

Якщо вам вдалось своєчасно помітити на шкірі кліща, що присмоктався, радимо не відривати його, тому що ви можете відділити його черевце, а кінцівки паразита залишаться глибоко в шкірі, що може потім викликати інфікування ранки. Якщо ви все-таки вирішили це зробити самостійно, тоді пропонуємо вам такі методи видалення кліща.

Захопити кліща пінцетом або обгорнутими чистою марлею пальцями якнайближче до його ротового апарату і, тримаючи строго перпендикулярно поверхні укусу, повернути тіло кліща навколо осі, витягнути його з шкірних покривів.

Якщо ви користуєтеся ниткою, то міцну нитку зав'язують у вузол, якомога ближче до хоботка кліща, потім кліща витягують, повільно розгойдуючи і підтягуючи його вгору.

Якщо хоботок залишився у ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення кліща слід ретельно вимити руки з милом, кліща спалити, ні в якому разі не роздушувати!!!!!

Місце, де був кліщ, потрібно змастити розчином йоду, спиртом або одеколоном. Але якщо всі вище перелічені заходи були безуспішними, не гайте часу і зверніться до лікаря.

Пам’ятайте, щоб уникнути цих неприємностей, треба захищатися від паразитів:

- при відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися у світлий, однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором;

- само- та взаємоогляди необхідно проводити під час прогулянки через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ті місця, де кліщі найчастіше присмоктуються: за вухом, під грудьми, на шиї, в пахових ділянках. В одязі перевірте всі шви, складки.

- вдома слід одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє його від кліщів;

- використовувати для захисту від кліщів ефективні репеленти, які можна придбати в аптечній мережі або супермаркетах.