Центр первинної медико-санітарної допомоги

Гайсинської районної ради

Реімбурсація препаратів інсуліну

Цукровий діабет – тяжке хронічне прогресуюче захворювання, яке потребує медичної допомоги протягом усього життя хворого.

Поширеність цукрового діабету в світі і в Україні невпинно зростає. За поширеністю захворювання посідає третє місце після серцево-судинних і онкологічних захворювань. При цьому дане захворювання невпинно молодшає, кожен рік вражаючи все більше людей працездатного віку. Цукровий діабет при відсутності якісного лікування характеризується розвитком серйозних ускладнень (уражень судин ніг, сітківки ока, нирок), є однією з основних причин передчасної смертності.

Загалом цукровий діабет поділяється на два основних типи: інсулінозалежний (І тип), раніше званий юнацьким, і інсулінонезалежний (ІІ тип), або діабет дорослих. Діабет І типу виникає частіше у людей у віці до 30 років, на нього страждають в середньому 10-15 % від загального числа хворих. На діабет ІІ типу страждає переважна більшість хворих (близько 85%). Усі хворі, які страждають на цукровий діабет І типу та частина хворих з ІІ типом цукрового діабету для лікування використовують препарати інсуліну. Наразі в районі кількість хворих, яким проводиться інсулінотерапія складає понад 260 осіб.

На виконання постанов КМУ від 05.03.2015 р. № 73 «Питання реалізації пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на препарати інсуліну», від 23.03.2016 р. № 239. «Деякі питання відшкодування вартості препаратів інсуліну», наказу МОЗ України від 21.11.2016 р. № 1264 «Про затвердження реєстру референтних цін (цін на відшкодування) на препарати інсуліну» з 15.06.2017 р. впроваджена  програма реімбурсації препаратів інсуліну. Реімбурсація  (виплата компенсацій) – загальноприйнята в міжнародній практиці охорони здоров’я назва процесу, за допомогою якого система охорони здоров’я впливає на доступність лікарських препаратів та медичних послуг для населення.

Яким чином хворі на цукровий діабет забезпечуються препаратами інсуліну з 15.06.2017 р., що необхідно зробити щоб отримати ліки.

Перший крок – це відвідати лікаря-ендокринолога поліклінічного відділення ЦРЛ. Під час першого відвідування хворий в кабінеті лікаря оформляє угоду з аптечним закладом, згідно якої він буде отримувати препарати інсуліну в даному аптечному закладі. На теперішній час – це аптечний заклад ПП «Конекс».

Другий крок – лікар-ендокринолог поліклінічного відділення ЦРЛ виписує з використанням спеціальної компʼютерної програми, доступ до якої має лише даний лікар, рецепт, який за допомогою принтера роздруковується на паперовому носії та підписується керівником закладу. Одночасно інформація в електронному варіанті поступає в аптечний заклад. з яким укладена  угода.

Третій крок – хворий іде в аптечний заклад і отримує препарати інсуліну безкоштовно або з частковою доплатою.

Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.

Станом на 01.09.2017 року лікарем-ендокринологом поліклінічного відділення ЦРЛ виписано близько 400 рецептів на препарати інсуліну. Хворими отримано згідно даних рецептів в аптеці ПП «Конекс» препаратів інсуліну на суму 146,0 тис. грн.

Постановою КМУ від 23.03.2016 р. № 239 визначені категорії хворих, які отримують препарати інсуліну безкоштовно та ті категорії, що отримують препарати інсуліну з частковою доплатою.

Зокрема безкоштовно отримують препарати інсуліну хворі, що захворіли у віці після 18 років (у флаконах), дорослі, які хворіють з дитинства (в різних формах випуску), учні загальноосвітніх шкіл, студенти та ряд інших категорій. З частковим відшкодуванням отримують препарати інсуліну в катриджних формах випуску для введення шприц-ручками пацієнти, які захворіли у віці після 18 років,  а також пацієнти, які отримують аналоги інсуліну і рівень глікованого гемоглобіну в них перевищує 8 одиниць. Зазначимо, що рівень глікованого гемоглобіну у хворих, що отримують аналоги інсуліну повинен визначатися 4 рази протягом року.

У випадку стаціонарного лікування хворий на цукровий діабет повинен буде використовувати препарати інсуліну, які він отримав за програмою реімбурсації в аптечному закладі.  Якщо ж під час стаціонарного лікування у хворого вперше виявляється цукровий діабет і йому необхідна інсулінотерапія, або ж коли хворому на цукровий діабет під час стаціонарного лікування вперше призначається інсулінотерапія – препаратами інсуліну забезпечуватиме хворого лікарня.

Звичайно, що у хворих можуть виникнути питання щодо забезпечення препаратами інсуліну. Детальні відповіді на них можна отримати у лікаря-ендокринолога поліклінічного відділення ЦРЛ.