Центр первинної медико-санітарної допомоги

Гайсинської районної ради

Що треба знати про сказ

    СКАЗ - це гостре інфекційне захворювання теплокровних тварин і людей, яке проходить з ураженням центральної нервової системи і неминуче закінчується смертю.

      Збудник хвороби - нейротропний вірус, який довго зберіга­ється в холодну пору року в неприбраних трупах тварин, що заги­нули від сказу Джерелом інфекції є хворі тварини, головним чином собаки і кішки. Резервуаром збереження вірусу у природі є дикі тва­рини, особливо вовки та лисиці. Крім диких тварин, собак і котів сказ можуть передавати і такі домашні тварини, як коні, велика ро­гата худоба, домашні птахи, а також щурі та миші. Свійські тварини та люди заражаються на сказ від диких плотоядних тварин: лисиць, борсуків, єнотів, куниць, тхорів, ласк, вовків. Небезпечні укуси ка­жанами.

Виділення вірусу зі слиною починається у тварини за кілька днів до розвитку клінічних ознак хвороби і триває протягом усьо­го періоду захворювання. Хворі на сказ тварини втрачають почуття страху і забігають в населені пункти.

В початковій стадії (1-2 доби) у тварин змінюється поведін­ка, з'являється тривога, занепокоєність, лякливість. З часом з'яв­ляється збудження, агресія, бажання кусати все, що трапляється на шляху, ковтати неїстівні предмети. їжа, яку тварина ковтає, немовби застрягає в горлі, складається враження, що вона вдавилася. Відчу­ваючи велику спрагу, тварина не може ковтати воду. Через 4-5 діб з'являються паралічі, квола хода, з рота тече слина, звисають вуха та хвіст, голос стає хрипким або беззвучним. Тварина вмирає не піз­ніше 7 доби від початку захворювання. Хвороба може протікати в, так званій, «тихій» формі, коли стадія збудження відсутня і хвороба стає помітною лише при появі паралічів.

У сільськогосподарських тварин хвороба іноді проходить атипово, спостерігається здуття кишковика, закреп.

Інфекція потрапляє до організму людини зі слиною хворої тварини при укусі, або під час поранення при обробці вбитої твари­ни. Зараження також можливе, коли слина хворої людини або тва­рини потрапить на слизові оболонки очей, рота, носа та на шкіру з мікротравмами, а також при контакті з будь-яким предметом чи одягом, забрудненим слиною хворої тварини.

Найбільшу небезпеку викликають бездомні собаки та коти, а серед диких тварин лисиці та вовки, які під час захворювання не бояться людини, з'являються у населених пунктах, втрачають обе­режність.

У хворої на сказ людини спершу виникає депресія, неспо­кійний сон з тривожними і тяжкими сновидіннями. Через 1-2 дні з'являється лихоманка, затруднення при диханні і ковтанні. При спробах пити виникають болючі судоми. Хворий збуджений, вини­кають галюцинації, марення. Потім розвиваються паралічі і настає смерть. Летальність при сказі становить 100%.

Профілактика цієї страшної хвороби проводиться за двома основними напрямками: боротьба зі сказом серед тварин і прове­дення курсу щеплень всім постраждалим від укусів хворих або під­озрілих на захворювання сказом тварин.

Підозрілими вважаються всі тварини, що безпричинно по­кусали людей чи тварин, а також тварини, що зникли після укусів.

Щоб не заразитися сказом

слід виконувати такі правила:

·       утримуватись від контактів з дикими та безпритульними тваринами;

·       виконувати правила утримання домашніх тварин та норм поводження з ними;

·       доставляти фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин або їх трупи в разі, якщо тварина загинула;

·       не вбивати здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликати ветеринарного лікаря;

·       не знімати шкуру з трупів диких тварин при їх знаходженні;

·       в разі укусу домашньою твариною, слід з'ясувати ім'я господаря та адресу, це допоможе Вам уникнути щеплень проти сказу, так як за твариною можна встановити ветеринарний нагляд;

·       укушені рани, подряпини, місця ослинення, потрібно негайно ретельно промити під проточною водою з господарським милом, обробити краї пошкоджень йодом, накласти асептичну пов'язку. Не слід зупиняти кровотечу. В цей же день слід звернутися до травматологічного пункту, який працює цілодобово;

·       в разі пошкодження одягу, в якому була одягнута людина під час укусу, треба його обробити гарячою праскою і лише після цього одяг можна ремонтувати;щорічно доставляти на щеплення проти сказу домашніх та сторожових собак.