КНП "ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ

ДОПОМОГИ ГАЙСИНСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ"

МЕНЮ

13.09.2019   Віртуальний лікарняний спрощує роботу лікаря і захищає пацієнта

Уряд України затвердив Порядок організації Електронного реєстру лікарняних – основний правовий документ, який «запустить» роботу електронної системи записів про тимчасову непрацездатність. Планується, що вже в 2019 році електронні лікарняні повністю замінять паперові. До чого готуватися лікарям?

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 р. № 328 «Деякі питання організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього» визначено правовий механізм організації та ведення згаданого документа. У ньому буде інтегровано дані з трьох структур: Фонду соціального страхування, МОЗ і Пенсійного фонду. Вони мають затвердити або змінити власні нормативно-правові акти та забезпечити взаємодію інформаційно-комунікативних систем із Електронним реєстром листків непрацездатності й визначити алгоритм дій для забезпечення його функціонування. Зрештою Реєстр буде інтегровано в загальну систему eHealth для забезпечення зручного, прозорого й ефективного сервісу.

 Очікується, що після переходу на електронну форму лікарняних та запровадження реєстру щороку вдасться економити 1,2 млрд грн завдяки унеможливленню зловживань.

 Віртуальний лікарняний: для чого це потрібно?

По-перше, для посилення контролю за обліком тимчасової втрати працездатності й унеможливлення зловживань із лікарняними листками та довідками. По-друге, нововведення заощадить бюджетні кошти, оскільки зникне необхідність виготовляти та закуповувати бланки лікарняних листків. По-третє, лікарі більше не витрачатимуть часу на паперову роботу, а зможуть зосередитися на питаннях здоров’я пацієнтів.

Технічно Реєстр складається із записів про тимчасову непрацездатність, які створюються автоматично програмними засобами на основі сучасної децентралізованої технології блокчейн у вигляді розподіленої бази даних – переліку записів (блоків), що постійно розширюється. Така схема ефективно запобігає підробкам.

У Реєстрі планують два окремі блоки: щодо непрацездатності та щодо медичних висновків (в останньому міститиметься оцифрована інформація з медичних карток). Це допоможе розділити функціонал між лікарями та соціальними службами, медичну й фінансову складові.

Власником даних Реєстру є Пенсійний фонд України, який відповідає за його формування та ведення. Суб’єкти інформаційного обміну — МОЗ, НСЗУ, Пенсійний фонд України та Фонд соціального страхування.

 Як працює «лабіринт»

Електронний реєстр листків непрацездатності формуватиметься з використанням інформаційної інфраструктури Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. База оперуватиме масивами інформації із реєстру застрахованих осіб та наповнюватиметься даними з електронної системи охорони здоров’я eHealth про підтверджені лікарями факти тимчасової непрацездатності осіб через програмне забезпечення медичних інформаційних систем, встановлених у закладах охорони здоров’я.

Наявні в Реєстрі дані автоматично передаватимуться інформаційно-телекомунікаційним системам Фонду соціального страхування, який відповідно до законодавства перевіряє обґрунтованість видачі та продовження листків непрацездатності.

Знайти інформацію в Електронному реєстрі можна буде за прізвищем, іменем, по батькові й датою народження застрахованої особи, реєстраційним номером облікової картки платника податків. Реєстр матиме різні рівні доступу.

Реєстр вестиметься державною мовою, але допускається використання латинських літер під час кодування діагнозів і звернень, написання електронної адреси.

 Нові нюанси «на виході»

Видача листків тимчасової непрацездатності переходить винятково в електронну форму і здійснюватиметься через систему eHealth. Однак загальні правила оформлення лікарняних, затверджені чинними правовими актами МОЗ, Мінсоцполітики та Фонду соціального страхування, залишаються незмінними. Зокрема, видавати листки тимчасової непрацездатності мають право:

  • лікарі закладів охорони здоров’я незалежно від форми власності – і комунальних некомерційних підприємств, і приватних клінік;
  • лікарі стаціонарів протезно-ортопедичних установ системи Міністерства праці та соціальної політики України;
  • лікарі туберкульозних санаторно-курортних закладів;
  • фельдшери в місцевостях, де відсутній лікар, а також на плаваючих суднах;
  • лікарі первинної ланки-ФОП, які надають послуги, передбачені договором із НСЗУ. Для виписування листків тимчасової непрацездатності їм не потрібна державна акредитація. Однак існує певна специфіка: лікар-ФОП має право самостійно продовжувати дію лікарняного щонайбільше до 10 днів. Надалі він може домовитися про співпрацю із закладом охорони здоров’я, що надає первинну медичну допомогу та має лікарську консультативну комісію.

Як і раніше, не можуть видавати листки непрацездатності лікарі станцій (відділень) швидкої медичної допомоги; станцій переливання крові; закладів судово-медичної експертизи; бальнеогрязелікувальних, косметологічних та фізіотерапевтичних лікарень і курортних поліклінік; будинків відпочинку; туристичних баз; зубопротезних поліклінік (відділень); санітарно-профілактичних закладів; лікувально-профілактичних закладів усіх форм власності, що виконують косметологічні втручання без медичних показань.

Перелік осіб, котрі мають право на отримання листка тимчасової непрацездатності, у 2018 році суттєво розширено. Зокрема, у нього крім застрахованих осіб додано священнослужителів, безробітних, членів виробничих кооперативів, державних та муніципальних службовців, надомників та індивідуальних працівників, іноземних громадян, осіб без громадянства, інших осіб, якщо за них сплачено обов’язкові страхові внески у Фонд соціального страхування.

 

Листок тимчасової непрацездатності: унікальний і неповторний

Кожен листок тимчасової непрацездатності має унікальний реєстраційний номер, який формується та присвоюється автоматично за допомогою програмних засобів ведення Електронного реєстру листків непрацездатності.


КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги Гайсинської районної ради" 2018-2019     

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International